شرکت تدبیرسازان سرآمد | نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه

آدرس دفتر مرکزی :

تهران، بلوار میرداماد، خیابان دکتر محمدمصدق (نفت جنوبی)، خیابان تابان، پلاک ۱۵

تلفن تماس :

26401812-13 - (021)

آدرس ایمیل :

info@tadbirsazansaramad.com

درباره ما - تدبیرسازان سرآمد

تاریخچه و تأسیس شرکت

در دو دهه گذشته، خصوصی‌سازی و تنظیم بازار از مهم‌ترین عناصر اصلاح ساختاری کشورهای توسعه‌یافته و درحال توسعه بوده است. در واقع امروز به دشواری می‌توان کشوری را یافت که برنامه‌ای را برای واگذاری تمام و یا بخشی از شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی و یا سهیم کردن این دو بخش در مدیریت، مالکیت و امور مالی این شرکت‌ها در پیش نگرفته باشد. ایجاد بستر حقوقی لازم برای مشارکت بخش خصوصی، تنظیم، نظارت و مدیریت چرخه عمر از مهم‌ترین مواردی هستند که تأثیر مستقیمی بر ریسک سرمایه‌گذاری و به دنبال آن میزان مشارکت این دو بخش در فعالیت‌های اقتصادی دارد.

تشکیل بنگاه‌های خصوصی جهت نیروگاه‌ها را می‌توان مهم‌ترین عامل تأثیرگذار جهت بهبود کارائی و فضای مناسب جهت توسعه رقابت سالم دانست. اینکه عرضه‌کننده تصور کند می‌توان کالای عرضه شده وی را با همان کیفیت و یا بهتر عرضه نمود تأثیر چشمگیری بر رفتار وی خواهد داشت.

با توجه به اینکه واگذاری شرکت‌های تولید نیروی برق به دلیل مشکلات مرتبط با بدهی‌های بانکی نیروگاه‌ها به تعویق افتاد، طبق دستور وزیر نیرو، نیروگاه‌های دیگر که عمدتاً فاقد بدهی بانکی می‌باشند جهت واگذاری بصورت دارایی به سازمان خصوصی‌سازی معرفی گردید. در این راستا در سال۱۳۸۹ پنج نیروگاه از جمله نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه جهت تأمین مالی مورد نیاز برای طرح‌های مرتبط با کاهش تلفات و اصلاح شبکه بر اساس بند الف۳ ماده ۸ قانون بودجه سال ۱۳۸۹ به سازمان خصوصی‌سازی معرفی گردید.

با اجرای اصـل ۴۴ قانون اسـاسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور جلب سرمایه‌های بخش غیردولتی در زمیـنه تولید برق، شرکت تدبیرسازان سرآمد در تاریخ 1390/06/07 با شماره ثبت 412157 و شناسه ملی 10320635028 در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسیده بود با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های گسترش انرژی پاسارگاد، تولیدی آرین ماهتاب گسـتر و مدیریت انرژی امید تابان هور در سال ۱۳۹۰ برنده مزایده فروش نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه گردید.

 

موضوع فعالیت شرکت عبارت است از:

تاریخچه نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه

این نیروگاه در استان آذربایجان‌غربی – کیلومتر ۳۵جاده ارومیه به مهاباد – منطقه رشکان و با مساحت حدود ۱1۰ هکتار واقع شده است.

پس از انتقال نیروگاه به بخش خصوصی در جهت ارتقاء راندمان نیروگاه و صرفه جوئی در مصرف سوخت، برنامه تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی در دستور کار شرکت تدبیرسازان سرآمد قرار گرفت.

در سال 1396 با همکاری بانک صنعت و معدن و صندوق توسعه ملی، شرکت تدبیرسازان سرآمد موفق شد اعتبار اسنادی پروژه جهت تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی را فعال نماید.

 با تکمیل هر سه واحد بخار نیروگاه و با اجرای طرح های ارتقاء توان واحدهای گازی نیروگاه، ظرفیت اسمی نیروگاه از 954 مگاوات اولیه در حالت گازی به 1527 مگاوات در حالت سیکل ترکیبی افزایش پیدا کرد و راندمان نیروگاه از 32 درصد به 51 درصد افزایش یافت.

بطوریکه درحال حاضر نیروگاه ارومیه یکی از نیروگاههای بزرگ کشور از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید 1527 مگاوات است که بخش گازی آن شامل 6 واحد گازی ارتقاء توان یافته از نوع V94.2 هرکدام به ظرفیت 174.5 مگاوات و بخش بخار نیروگاه دارای سه واحد بخار از نوع E-Type (E30-16) هر کدام به ظرفیت 160 مگاوات میباشد.