شرکت تدبیرسازان سرآمد | نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه

آدرس دفتر مرکزی :

تهران، بلوار میرداماد، خیابان دکتر محمدمصدق (نفت جنوبی)، خیابان تابان، پلاک ۱۵

تلفن تماس :

١٣-۰۲۱-۲۶۴۰۱٨۱۲

آدرس ایمیل :

info@tadbirsazansaramad.com

درباره ما - تدبیرسازان سرآمد

تاریخچه و تأسیس شرکت

در دو دهه گذشته، خصوصی‌سازی و تنظیم بازار از مهم‌ترین عناصر اصلاح ساختاری کشورهای توسعه‌یافته و درحال توسعه بوده است. در واقع امروز به دشواری می‌توان کشوری را یافت که برنامه‌ای را برای واگذاری تمام و یا بخشی از شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی و یا سهیم کردن این دو بخش در مدیریت، مالکیت و امور مالی این شرکت‌ها در پیش نگرفته باشد. ایجاد بستر حقوقی لازم برای مشارکت بخش خصوصی، تنظیم، نظارت و مدیریت چرخه عمر از مهم‌ترین مواردی هستند که تأثیر مستقیمی بر ریسک سرمایه‌گذاری و به دنبال آن میزان مشارکت این دو بخش در فعالیت‌های اقتصادی دارد.

تشکیل بنگاه‌های خصوصی جهت نیروگاه‌ها را می‌توان مهم‌ترین عامل تأثیرگذار جهت بهبود کارائی و فضای مناسب جهت توسعه رقابت سالم دانست. اینکه عرضه‌کننده تصور کند می‌توان کالای عرضه شده وی را با همان کیفیت و یا بهتر عرضه نمود تأثیر چشمگیری بر رفتار وی خواهد داشت.

با توجه به اینکه واگذاری شرکت‌های تولید نیروی برق به دلیل مشکلات مرتبط با بدهی‌های بانکی نیروگاه‌ها به تعویق افتاد، طبق دستور وزیر نیرو، نیروگاه‌های دیگر که عمدتاً فاقد بدهی بانکی می‌باشند جهت واگذاری بصورت دارایی به سازمان خصوصی‌سازی معرفی گردید. در این راستا در سال۱۳۸۹ پنج نیروگاه از جمله نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه جهت تأمین مالی مورد نیاز برای طرح‌های مرتبط با کاهش تلفات و اصلاح شبکه بر اساس بند الف۳ ماده ۸ قانون بودجه سال ۱۳۸۹ به سازمان خصوصی‌سازی معرفی گردید.

با اجرای اصـل ۴۴ قانون اسـاسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور جلب سرمایه‌های بخش غیردولتی در زمیـنه تولید برق، شرکت تدبیرسازان سرآمد در تاریخ 1390/06/07 با شماره ثبت 412157 و شناسه ملی 10320635028 در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسیده بود با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های گسترش انرژی پاسارگاد، تولیدی آرین ماهتاب گسـتر و مدیریت انرژی امید تابان هور در سال ۱۳۹۰ برنده مناقصه نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه گردید.

موضوع فعالیت شرکت عبارت است از:

تاریخچه نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه

این نیروگاه واقع در استان آذربایجان‌غربی – کیلومتر ۳۵جاده ارومیه به مهاباد – منطقه رشکان و با مساحت ۱1۰ هکتار توسط سازمان توسعه برق ایران احداث گردیده است.

نیروگاه ارومیه یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید حدود 1500 مگاوات است که بخش گازی آن دارای شش واحد می باشد که در حال حاضر ظرفیت نامی نیروگاه در بخش گازی حدود 1015 مگاوات است که شامل یک واحد گازی 167.5 مگاواتی مدل V94.2 (آپگرید شده) و دو واحد گازی ۱۶۲ مگاواتی مدل V94.2 (طرح نیام) و سه واحد گازی 174.5 مگاواتی مدل V94.2 (آپگرید شده طرح T90) می‌باشد.

بخش گازی هم اکنون در حال بهره برداری کامل می باشد و مراحل طرح توسعه بخش بخار نیروگاه نیز در حال اتمام می باشد.

با تکمیل سه واحد بخش بخار هرکدام به ظرفیت 160 مگاوات، ظرفیت نهایی نیروگاه به حدود 1500 مگاوات افزایش پیدا کرد و راندمان آن از 32 درصد به 48 درصد افرایش یافت.